Stresuje mě stres, co s tím?
Vůbec se ti nedivíme. Vyhnout se mu nejde, co si budem. Ale můžeš se ho snažit zkrotit a pustit ho k sobě jen občas. Protože ne každý stres tě rozbije. Dlouhodobej je ale šmejd, kterej ti jenom bere. Tak ho překvap a něco mu dej – ideálně K.O.
Než se začneš ještě víc stresovat, mrkni na tohle
Tohle je stres, seznam se
Zažíváš ho, když jsi vystavený mimořádným podmínkám (stresorům) a tvoje tělo na ně reaguje. Je to vlastně odpověď organismu na atypickou zátěž. Automaticky se snaží udržet na živu a předcházet problémům. Aktivuje se tak tvoje stresová osa: hypotalamus → hypofýza → nadledvinky.
Ovlivňuje nejen náladu, ale taky fungování těla. Do něj se vyplavuje adrenalin a noradrenalin, který stojí za zvýšenou frekvencí dýchání i krevního tlaku. A pak přichází na řadu kortizol podporující ukládání tuku, zvyšující glykémii a snižující imunitu.
Stres, co chceš
Nejdřív se podíváme na ten příjemnější – říká se mu eustres, krátkodobý nebo taky akutní. To je ten, co netrvá dlouho a tělo posiluje. Burcuje ho k lepšímu výkonu a pomáhá s adaptabilitou.
Tvoje tělo takhle stresuje třeba fyzická zátěž nebo řešení náročných úkolů. Ať už v práci, nebo doma. Když to ale trvá moc dlouho, může se přehoupnout do ne tak milý formy. A to je přesně ta, kterou nechceš podporovat.
Ale tenhle fakt nechceš
Zato distres (chronický stres) je intenzivní a dlouhý. Fyziologické změny způsobené stresovými hormony už neslouží k aktivaci mechanismu „fight or flight“. Místo adaptace tak přichází postupné vyčerpání organismu.
A vůbec ovlivňuje negativně úplně všechno. Orgány, kardiovaskulární systém a nebo sliznice. Prostě ti udělá v těle trošku svinčík. A když se s tím nic nedělá, koleduješ si o dlouhodobý zdravotní problémy. Od infarktu přes cukrovku II. typu nebo třeba problémy se zažíváním.
(Ne)nechá tě na pokoji
Zbavit se ho není vůbec jednoduchý. Stres z tvýho života nikdy nezmizí, ale ten chronickej můžeš minimalizovat. Třeba tím, že hlavní stresor škrtneš ze svýho života. Jenže to ne vždycky jde. Tipujeme, že asi jen tak nedáš výpověď nebo nesekneš se školou. To by dost možná stejně způsobilo další stres.
Často doporučovaná meditace taky nesedne každýmu. Dost ale udělá nutričně vyvážená strava a dostatek odpočinku. A taky úplně obyčejný věci, co tě baví a uklidňujou. Zkus se zastavit, uvolnit se a zpomalit dech. Hlavně se ale neboj říct o pomoc.
První pomoc proti stresu
Kapsle nabitý adaptogeny a vědecky ověřenými účinnými látkami. Narovinu, tvůj stresor nevyzmizíkujou. Ale uklidňují a dávaj do pohody tělo i hlavu.
Spánek a stres se fakt nemusí
Jejich pocity jsou vzájemný, a tak si navzájem dopřávaj. A ty se pak točíš v kruhu. Nedostatek spánku zvyšuje hladinu stresu – stres zase způsobuje nespavost nebo noční můry. Takže prostě nespíš, protože jsi ve stresu. Zároveň jsi furt ve větším stresu, protože nespíš.
Přerušovaný spánek přímo ovlivňuje trojici klíčových hormonů – adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu. Když totiž zabereš, jejich hodnoty jsou nejnižší. Jakmile se ale začneš budit, zase vystřelí a tím pádem se ti hůř usíná i spí.1
Tak konečně S.P.I.
Tyhle kapsle tě uklidní a ukolíbaj ke spánku. Dělaj to pomocí směsi účinných bylin a skvěle vstřebatelnýmu hořčíku. Obsahujou navíc L-theanin, který pomáhá s relaxací.
Energie je nedostatkový zboží
Nejen v dnešním uspěchaným světě, ale taky ve tvým vystresovaným těle. Stres jí samozřejmě vysává a ždíme. Rapidně ti vystřelí hladina kortizolu a adrenalinu, který dávaj na druhou kolej nejrůznější tělesný funkce – hlavně ty, co nepovažují za nezbytný. A co neslouží k obrannému mechanismu „fight or flight“ přestává šlapat.
Organismus se tak připravuje na extrémní situace boje o přežití nebo rychlý útěk. Což je pro tělo sakra náročný. Hladina cukru v krvi i tep roste, aby se dostatečně zásobily svaly. Jasně, zní to báječně, ale dlouhodobě to tělo nevydrží. Ani ty psychicky ne, protože jsi v nonstop napětí. A hlavně bez energie.
Chronický stres tě vyčerpává, protože:
- endokanabinoidní systém2, který se podílí i na energii a regulaci stresu, při dlouhodobé zátěži přestává fungovat,
- produkuješ nedostatek neurotransmiterů serotoninu a dopaminu3, který se výrazně podílej na naší náladě, energii i motivaci,
- se ti sníží hladina hormonů štítný žlázy4 a tím dojde ke zpomalení metabolismu a zvýšení únavy,
- budeš mít oslabenou imunitu. Takže spíš chytneš viry – a ty útočí na mitochondrie5, tzv. zásobárny energie.
Tak se trochu nakopni
Existuje řada doplňků, který ti dodaj energii. A třeba Herbum adiposum spalovač má na ni a soustředění taky přímý vliv (zkouškový alert). Kdo by to byl do něj řek.
Protein není zázračný prášek na hubnutí. Protože nIc takovýho prostě neexistuje. Ale kvalitní a hlavně dostatečný příjem bílkovin ti může sakra pomoct.
Kam dál?
Metody zpracování proteinu jako základ jeho kvality
Proteinové přípravky jsou zpracovávány různými metodami, které určují i jejich výslednou kvalitu a cenu…
Jak a kdy dávkovat protein? Tajemství je v individualitě každého z nás
Objev, jak správně dávkovat protein v závislosti na tvé individuální potřebě a denním režimu. Poradíme ti, kdy nejlépe využiješ konkrétní druhy proteinu…
Zdroje: