DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč

Pijete? Vše o vodě a jejím vlivu na náš organismus

 

Letní měsíce jsou tu. Ty letošní nás vysokými teplotami nešetří. Nejen v této době je však nutné doplňovat vhodné tekutiny. Jak by měl náš pitný režim vypadat a proč je tolik důležitý?

 

Voda a tělo

Naše tělo obsahuje průměrně 70 % vody. Její množství v těle je závislé na několika faktorech. Čím jsme starší, tím procento vody v těle klesá. Kojenci mají až 85 % vody v těle, staří lidé kolem 46–54 %.

 

Příjem x výdej

Rozdíl mezi příjmem a výdejem vody by mělo být nulový a jejich poměr v rovnováze. Standardním průměrným denním obratem je 2,5 l vody.

Příjem vody je zajišťován nejen pitným režimem (1500 ml), ale zároveň vodou přijatou v potravinách (500–700 ml) a vodou vznikající při oxidaci bílkovin, sacharidů a tuků v těle (300 ml). Taktéž výdej vody se realizuje více způsoby. Močí (1500 ml), potem (400–600 ml), dýcháním (400 ml) a stolicí (100 ml).

 

 

 

Hlavní cíl přijmu tekutin

Tím nejdůležitějším cílem při příjmu tekutin je jednoduše hydratace, která je podmínkou zachování konstantního objemu krevní plasmy a hemokoncentrace, zamezení hyperosmolality (zahuštění krve), normalizace nároků na výkon srdce.

Voda je základem života a nepřežili bychom bez ní déle než pár dní. Stačí pouze několik hodin, než se na nás začne nedostatek vody projevovat. Prvním příznakem jejího nedostatku je žízeň, dále přichází bolesti hlavy, únava, problémy s přemýšlením a zhoršená nálada.

Další projevy nejsou již navenek tolik zřejmé, voda totiž slouží mimo jiné také k vylučování toxinů a odpadních látek z těla a rozhodně se tedy nevyplatí pitný režim podceňovat. 

 

Proč je voda tak důležitá pro fungování těla?

Voda je naprosto nezbytná ve všech tělesných systémech pro jejich správnou funkci. Je:

  • základní stavební jednotkou pro nové buňky a dopravcem klíčových minerálů a živin,
  • nezbytná pro správné trávení, při metabolických pochodech bílkovin a uhlohydrátů,
  • potřebná při čištění organismu, tvorbě moči a stolice,
  • regulativní pro správnou tělesnou teplotu pocením a dýcháním,
  • zodpovědná za elasticitu a ochranu pokožky, 
  • ochranou pro mozek a ledviny,
  • nápomocná pro správnou funkci kloubů, 
  • důležitým aspektem pro výkon při fyzické zátěži. 

 

 

Dehydratace x Hyperhydratace

Jestliže pít zapomínáme, naše tělo pocítí dehydrataci, už při 5% dehydrataci hrozí našemu organismu přehřátí, kolaps krevního oběhu a šok, a naopak, pokud pijeme až přespříliš, dostáváme se do stavu tzv. hyperhydratace. Jak se tyto stavy na našem těle projevují? V obou případech můžeme naše tělo dostat do vážných zdravotních problémů.

 

 

Projevy dehydratace:

  • celulitida, zadržování vody v těle, otoky
  • nižší fyzická i duševní výkonnost
  • migrény
  • zhoršená činnost oběhového systému
  • omezená činnost ledvin
  • akné, rozšířené póry mastící se napjatá pleť
  • problémy s trávením, zácpa

 

Projevy hyperhydratace:

  • zvýšení krevního tlaku
  • přetěžování ledvin a srdce
  • migrény
  • otoky
  • zvracení, nevolnost

   

 

Kolik a jak tedy pít?

Nejdoporučovanějším pravidlem je pít vodu dříve, než se dostaví pocit žízně. Důležití je také pravidelnost pokud si ke konci hektického dne vzpomenete, že jste nevypili dost vody a chcete to dohnat, pamatujte, že nárazové pití je neefektivní a zbytečně zatěžuje organismus. 

Množství vody, které bychom měli vypít, záleží na mnoha faktorech. Zda jste muž nebo žena, jaká je vaše tělesná hmotnost, jakou fyzickou či psychickou zátěží procházíte, v jakém se nacházíte prostředí a u žen hraje roli také fakt, zda jsou těhotné, či kojí. Jakákoliv odchylka od běžného stavu si žádá doplnění více tekutin.

 

Spočítejte si to!

Neexistuje správná univerzální odpověď na to, kolik tekutin vypít. Obecně se doporučuje uvádí množství 1,5–3 litry. Pokud chcete zjistit orientační množství vody při běžném režimu právě pro vás, snadno jej spočítáte podle jednoduchého vzorce:  

 

Jak pít správně

Základem pitného režimu je čistá pramenitá voda, případně lehce a středně perlivé minerální vody. Při nemoci nebo zvýšené fyzické aktivitě je vhodné zařadit nápoje s obsahem sodíku a draslíku.

Pro návyk správného pitného režimu je vhodné začínat den sklenkou pramenité vody.  Pít je potřeba pravidelně  – během dne, nejlépe po menších doušcích 1–2dcl, maximálně  v půlhodinových intervalech. Takto pojímané nápoje by neměly být příliš chladné, raději vlažné, v zimě  teplé. Všechna zmiňovaná pravidla platí pro čistou pramenitou vodu.

Některé nápoje, jako např. černý  čaj, káva, alkohol, nejsou pro organismus zdrojem tekutin, naopak se podílejí na odvodňování. Co se týče chuti nápoje, ta by měla být mírně kyselá, nahořklá. Sladká chuť naopak pocit žízně podporuje. V poslední době oblíbené energetické nápoje nejsou taktéž vhodné pro doplnění tekutin, jelikož obsahují velké množství stimulantů (kofein) a mají odvodňovací účinky.

 

Voda pro zdravé tělo i ducha

Na závěr se ještě podívejme, jak z vody vytěžit opravdu maximum. Sprchování patří ke každodenním rituálům lidí. Podívejme se, jaké benefity s sebou může přinést situace, kdy kohoutkem otočíte více doprava či doleva. Zatímco horká koupel uvolní svalové napětí, pročistí pokožku a otevírá póry, pravidelná studena sprcha pomáhá při zvládání stresu, pomůže posílit vůli, imunitu a duševní houževnatost. Navíc příjemně nastartuje organismus pro nový den.

 

 

 

 

 

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.