DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Ovocné mlsání při ketodietě

berries-1546125_1920

 

Většině z nás už od malička upozorňovali naši rodiče i ostatní dospělí, že bychom měli jíst ovoce, protože je zdravé. Ovoce je v našem jídelníčku důležité nejen pro obsah vitamínů, na které většinou děti upozorňujeme, ale zejména pro obsah vlákniny a minerálních látek. Jakmile se rozhodneme držet nějakou dietu, stává se pro mnoho z nás ovoce strašákem, jelikož obsahuje sacharidy a považujeme ho tak za dietní prohřešek. Pravda leží někde uprostřed, určitě není dobré ovoce z jídelníčku úplně vyřadit (ani při ketodietě), ale je nutné se zaměřit na to, jaké ovoce konzumuje a v jakém množství. Tím, že je ve většině případů ovoce sladké, může nám snadno pomoci zahnat chuť na něco opravdu nezdravého.

 

Nesmíme zapomenout na to, že ve většině případů snížíte svůj denní příjem sacharidů na maximálně 25 g, abyste zůstali v ketóze. Přestože je tato hodnota individuální a odvíjí se od dalších faktorů, jako je výchozí a cílová váha, zdravotní stav apod., pro všechny platí, že většinový podíl sacharidů během dne získáte zejména ze zeleniny, mléčných výrobků a ořechů. Přesto se nebojte zařadit i ovoce, byť v malém množství.

 

fruit-2367029_1920

 

S chutí si dejte…

 

Rajčata – přestože se na první pohled mohou tvářit jako zelenina a řada lidí je do této kategorie řadí, patří rajčata mezi ovoce. Obsahují vysoké množství vitamínu C a draslíku, který nám v těle udržuje potřebnou hladinu tekutin a minerálů. Výborně se hodí do salátu, k masu či k vaječné omeletě. Půl šálku cherry rajčat obsahuje přibližně 2 g sacharidů.

 

Avokádo – opět jedna z plodin, kterou bychom zařadili spíše mezi zeleninu, ale patří mezi ovoce. Při ketodietě je avokádo velmi oblíbené, protože obsahuje cca 15 g zdravých tuků, navíc je plné vitamínů, minerálů a vlákniny. Jedno avokádo má v sobě méně než 2 g sacharidů. Lahodně chutná samotné avokádo s pár kapkami citronu a trochou soli, hodí se ale i do koktejlů, salátů a smoothie.

 

Kokosový ořech – je významným zdrojem vápníku a vlákniny, navíc obsahuje velké množství bílkovin a minerálních látek. V půl šálku drceného kokosu najdete cca 13 g tuku a 2,5 g sacharidů. Ideální je zakoupit celý ořech a zpracovat vnitřek, abyste se vyhnuli doslazovaným variantám. Kokos je ve spojení s oříšky lahodnou svačinkou, dokáže také ozvláštnit salát, koktejl či smoothie.

 

Maliny – díky obsahu komplexních sacharidů jsou to prakticky zdravé bonbony, které navíc obohatí vaše tělo o vitamíny B7, C a K, minerály a vlákninu. Jedna hrst malin zahrnuje cca 6 g čistých sacharidů. Když vás honí mlsná, neuděláte chybu, když si dáte hrst malin, nebo je smíchejte s neoslazenou smetanou, získáte tak lahodný keto dezert.

 

Jahody –  jsou rovněž díky svému nízkému obsahu cukru a vysokému podílu vlákniny vhodné při ketodietě. Ve čtvrtšálku jahod najdete cca 2 g čistých sacharidů. Vylepšit si jimi můžete salát, přidat si je do jogurtu či zařadit na svačinu.

 

Vodní meloun – je výborný díky vysokému obsahu vody, která je při ketodietě nezbytná. Díky obsahu draslíku udržuje také správnou hladinu tekutin v těle. Malá miska melounu má v sobě cca 11 g sacharidů, proto je lepší melou zařadit až na konci 2. fáze, případně si dát jen menší množství.


fruit-1213041_1920

 

Nevhodné jsou…

 

Banány – dodají vám sice rychlou energii, mají vysoký podíl vitamínu B6 a vysoké množství antioxidantů, ale zároveň jeden středně velký banán obsahuje přibližně 24 g sacharidů, do ketodiety tedy nepatří.

 

Datle – mnoha z nás je miluje pro jejich karamelovou chuť, která by nám ale měla hned napovědět, že jsou také plné sacharidů. 2 až 3 datle totiž obsahují cca 28 g sacharidů. Datle jsou prospěšné díky vysokému podílu draslíku, při ketodietě se jim však raději vyhněte.

 

Ananas – výborně chutná a milovníky tropického ovoce jistě zamrzí, že v menší misce ananasu najdeme 22 g sacharidů, proto si raději na jeho konzumaci počkejte až po ketodietě. A ani poté to s ním nepřehánějte.

 

Mango – je na tom velmi podobně jako ananas. Chutná sladce, obsahuje také vyšší množství sacharidů. V menší misce manga najdeme cca 24 g sacharidů.

 

Jablka – při ketodietě by měla být jedním z druhů ovoce, kterým se také raději vyhněte, jelikož jedno středně velké jablko obsahuje asi 17 g sacharidů.

 

Ovoce v nesyrovém stavu (kandované, pyré, kompoty) – na takové ovoce si raději nechte zajít chuť, protože jednak se při jeho úpravě mohou ztrácet vitamíny, minerální látky a důležité enzymy, jednak dochází ke zvyšování glykemického indexu. Pokud je takové ovoce doslazováno, navyšuje se i jeho energetická hodnota. 100 g takového ovoce obsahuje zpravidla 50–70 g jednoduchého cukru.

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.