DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Ketodieta doma i v restauraci

restaurant-691397_1920

 

Změna stravovacího režimu jednoho člena domácnosti je vždy o něco náročnější než změna stravovacích návyků celé rodiny. Zvlášť u diety se vám většinou nepodaří zapojit ještě dalšího člena domácnosti, natož celou rodinu. Rozhodně se netrapte, že byste ketodietu sami nezvládli. Budete muset mít pouze pevnější vůli, abyste se nenechali strhnout okolím a odolali různým nástrahám v podobě nezdravého či příliš sladkého jídla. 

 

Pokud nahrazujete některá jídla ve svém jídelníčku speciálními proteinovými jídly, neobejdete se pravděpodobně bez vaření extra jídel ostatním členům domácnosti. V druhé a ve třetí fázi už můžete zapojit i rodinu. Vy se budete držet předepsaných pravidel a ostatní mohou doplnit vámi zvolené pokrmy i těmi potravinami, kterým byste se měli vyhýbat (např. brambory, obilniny a škrobnatá zelenina). A kdo ví, třeba je přesvědčíte, že ani váš oběd není tak špatný, jak by se mohlo zdát při představě spojené s dietou.

 

asparagus-1307604_1920

 

 

Pokud se rozhodnete připravovat v rámci diety jídla doma, zaměřte se na to, že byste se měli vyhnout potravinám bohatým na sacharidy (jinak označované také carbohydráty nebo uhlohydráty). Jedná se zejména o obilniny, luštěniny, ovoce a škrobnatou zeleninu (brambory, kukuřice), ale také výrobky z nich (mouka, pečivo, těstoviny či cukr).Ve vašem jídelníčku by naopak nemělo chybět velké množství bílkovin v podobě masa, ryb, vajec a bílých mléčných výrobků, dále také zelenina (zejména ta zelená a vodnatá, např. okurky, papriky, salát, cuketa, květák či brokolice) a kvalitní tuky (ořechy, semínka, avokádo, kvalitní rostlinné oleje). Z těchto potravin dokážete uvařit chutná jídla nejen pro sebe, ale i pro celou rodinu.

 

champagne-4075806_1920

 

Pozor si naopak dejte na tyto potraviny:

 

 • Cukr ketodieta je postavená na minimálním obsahu cukru ve stravě, často se ale skrývá i tam, kde bychom ho nečekali, případně nese jiné označení (jako např. sacharóza). Vyhněte se všem hotovým omáčkám, dresinkům a kečupu, čtěte složení mléčných výrobků. Vynechejte také med a sladké sirupy.
 • Alkohol raději se mu vyhněte (zejména pivu, destilátům a míchaným koktejlům), nebo si dejte skleničku suchého bílého vína. Chcete-li vědět více, koukněte na náš článek Alkohol při ketodietě.
 • Bílou mouku obsahuje velké množství sacharidů a narušila by stav ketózy, přílišná konzumace bílé mouky navíc není vhodná ani při běžném stravování.
 • Průmyslově zpracované potraviny samozřejmě mezi nimi najdete i zdravé potraviny, ale všeho moc škodí, proto si dejte pozor zejména na ty, které obsahují příliš mnoho přidaných nevhodných látek (např. sušenky, uzeniny, trvanlivé dezerty, margaríny a nekvalitní oleje).

 

  

Čeká vás návštěva restaurace či posezení s přáteli?

V každé kvalitní restauraci by měli být schopni upravit vámi vybraný pokrm dle vašich požadavků, často si ho můžete poskládat tak, aby byl v souladu s ketodietou.

 

salmon-518032_1920

 

Na jaké pokrmy se v restauracích zaměřit?

 • Dejte si pokrmy z masa a ryb (nejlépe v jejich přirozené podobě bez omáček, dipů či marinád, protože jejich součástí je velmi často cukr).
 • Klasické sacharidové přílohy nahraďte větší porcí zeleniny.
 • Mnoho restaurací nabízí nízkosacharidové přílohy v podobě zeleninových hranolků či grilované zeleniny.
 • Mix zeleniny můžete ozvláštnit avokádem či sýrem.
 • Ketodietě jdou naproti mexické restaurace, kde oceníte např. guacamole či masové speciality se sýrem.
 • A co dezert? Také žádný problém. Vhodné jsou jahody, maliny či borůvky se smetanou. Ale pozor, nedoslazované.

 

Návštěvu restaurace berte jako příjemnou příležitost, kdy se nemusíte starat o přípravu jídla vy sami. Jezte pomalu, jídlo si vychutnejte a především se netrapte výčitkami, že neznáte 100% složení vašeho jídla. Stres totiž příliš nepodporuje dobrý průběh jakékoliv diety.

 

 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.