DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Je ketodieta nebezpečná?

7244

 

 

Ketodieta je hitem posledních let a řada lidí ji považuje za zázračnou. Každá dieta či úprava stravování má jistě mnoho pozitivních stránek, zároveň s sebou nese určitá rizika. Stejně tak je to i v případě ketodiety. Mnoha nebezpečným účinkům ketodiety se dá však vyvarovat.

Ketodieta může být v mnoha ohledech přínosná nejen pokud chceme zhubnout, ale má také pozitivní vliv u lidí s epilepsií, kdy snižuje frekvenci záchvatů. Dle výzkumů také velmi dobře funguje jako podpůrná prevence proti vzniku zánětů a nádorů v těle.

V případě hubnutí varují nejen lékaři, ale i samotní jedinci na ketodietě, před tím, že je potřeba striktně dodržovat všechny pokyny a zásady, jinak pro vás bude spíše ke škodě než k užitku.

Na co si dát pozor, abyste neohrozili své zdraví a dosáhli vytoužené postavy?

 

 

467216-PFX8QE-308

 

Ketochřipka

Prvních několik dní se můžete potýkat s nevolnostmi, únavou, letargií či zvracením. Tento stav je označován jako „ketochřipka” a vzniká na základě toho, že naše tělo vyčerpává všechen cukr ke spalování energie a začíná spalovat tuky. Tělo se tak dostává do ketózy a tato změna ho vyčerpává. Nebojte se, za několik dní tyto potíže odezní. Může vám pomoci dostatečné množství spánku a tekutin.Průjem 

Držíte ketodietu a máte problém s průjmem? Ani v tomto případě se nemusíte příliš bát o své zdraví. Průjem je totiž častým průvodním jevem ketodiety. Příčinu hledejte u žlučníku, který produkuje žluč a pomáhá nám rozkládat tuky ve stravě. Průjem může způsobovat také nedostatek vlákniny ve stravě, proto je dobré na ni nezapomínat.

 

abdominal-pain-2821941_1920

Ledviny

Zvýšený příjem bílkovin při ketodietě může být rizikem pro naše ledviny, které jsou větším množstvím bílkovin zatěžovány vzhledem k tomu, že vysoká produkce ketonů může vést k častějšímu močení a rychlejší ztrátě tekutin. Potíž nastává v tom, že ledviny patří mezi orgány, které nejprve nebolí, ale začnete je cítit až v okamžiku, kdy nastane větší problém. Většinu obtíží odhalíme až při lékařském vyšetření, proto není na škodu, když si před začátkem ketodiety ověříte, že jsou vaše ledviny v pořádku. Pokud trpíte vadou ledvin, měli byste se poradit se svým lékařem, zda je vhodné ketodietu zařadit, nebo se vydat jinou cestou. Často pomůžou pravidelné kontroly a lékařský dozor. Sami se hlídejte, abyste nebyli dehydratováni a doplňujte během dne dostatečné množství tekutin.

Jaké jsou příznaky dehydratace?

 • Pocit žízně;
 • bolest hlavy;
 • podrážděnost;
 • nesoustředěnost;
 • sucho v ústech;
 • suché rty;
 • suchá pokožka;
 • závratě;
 • malátnost;
 • nízký tlak;
 • únava;
 • tmavá moč.

 

15132

 

Jo-jo efekt

Na první pohled spíše estetickým problémem se může jevit jo-jo efekt. Opak je však pravdou. U ketodiety jo-jo efekt nastává zejména poté, co hubnoucí projde prvními dvěma fázemi, dosáhne totiž většinou vysněné váhy a vzhledu postavy. Třetí fáze mu pak přijde zbytečná, ale je naopak velmi důležitá, aby se nedostavil jo-jo efekt, který má za následek jednak opětovné ztloustnutí, jednak může negativně ovlivňovat naše zdraví právě rychlými výkyvy ve změně hmotnosti. Všeho s mírou

Mimo výše uvedené zdravotní potíže se u některých lidí na ketodietě může projevit dlouhotrvající únava, zácpa, nepravidelná či slabá menstruace, případně snížená hustota kostí. I když chceme zhubnout, musíme si vždy uvědomit, že každá dieta s sebou přináší určitá rizika a organismus každého z nás na ni reaguje jinak. Zdraví by pro nás mělo být na prvním místě a v okamžiku, kdy se nebudete cítit dobře, nebo budete mít pocit, že už překračujete nějakou svoji fyzickou či psychickou hranici, je vždy lepší poradit se se svým lékařem, zda jsou tyto projevy v pořádku či nikoliv.


 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.