DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

JAK SE DOSTAT (ZNOVU) DO FORMY – A NEPŘEPÁLIT START?

 

Leden je pro spourtu lidí pomyslným začátkem sezóny – začíná nový rok, odstartujeme nový režim a plníme si novoroční předsevzetí. Září je ale pro spousta dalších takovým malým lednem, kdy přestává platit letní režim, je za námi spousta grilovaček, dovolených, programů all inclusive, zmrzlinek, ... Najednou má leckdo pocit, že je na tom vlastně hůř než po Vánocích, a tak hurá do fitka, rychle změnit stravování, ale pozor, rychlý start může znamenat taky rychlý pád...

Změnu životního stylu rozhodně neodkládejte, nejde o nic menšího než o Vaše zdraví. Takže žádné začnu zítra, po víkendu, po Vánocích. Nejlepší čas začít je právě teď!                                                                                                                                

 

Dozvíte se:

  • Jakým způsobem se dostat do formy.
  • 7 základních doporučení, kterých je dobré se držet.
  • Žádná dieta ani změna není univerzální.
  • Na co a na koho si dát pozor.

 

 

 

EXISTUJE „IDEÁLNÍ“ RECEPT PRO UPEČENÍ SKVĚLÉ FORMY?

Nebojte se, nejde o příspěvek o pečení, i když je fakt, že snem mnoha lidí je mít „buchty“ na břiše neboli „six-pack“. Stejně tak ale mnoho lidí nic podobného nezajímá a preferují buchty v břiše. Pokud patříte spíše mezi tu první skupinu, tak jste tady správně. Jistě jste se během svého života setkali s různými dietami, postupy a jinými zaručenými recepty, jak vypadat skvěle. Možná jste mnohé z nich vyzkoušeli, bez nějakých zásadních výsledků. Následně jste se dočetli o nové převratné dietě, která na Vás také, kupodivu, nefungovala. Objem informací je obrovský a je těžké se v nich orientovat.

Cvičení a stravování sice není žádná věda, bohužel však neexistuje ideální dieta ani ideální cvičení, které by seděly všem a všem by přinesly rychlé výsledky. Každý člověk je jiný. Nejde jen o odlišnosti fyzické (rychlost metabolismu, sklony k ukládání tuků, případně k nabírání svalové hmoty), ale také psychické (cílevědomost, vytrvalost, obsesivní myšlenky na jídlo, panická hrůza z určité potraviny - při pouhém pohledu na čokoládu "přiberu").

Dávejte si pozor na informace, které různí lidé sdílejí (nejen) na sociálních sítích, vysoká sledovanost totiž nemusí zákonitě znamenat vyšší odbornost. Osoba, která vám doporučí nějakou dietu, ji nemusí ve skutečnosti držet. Stejně tak vám nepoví, jak se na jejím zdraví podepsala v případě, že byla nastavena špatně. Příkladem mohou být ženy, které cvičí a drží různé, až extrémní diety. Na jejich blogu či sociálních sítích se stěží dočtete o tom, jaké jím způsobily psychické problémy, nebo rozhození hormonů a menstruačního cyklu. Pamatuje na to, že jde vždy o „byznys“. Cílem je prodej, často bohužel bez ohledu na kvalitu nabízeného produktu. Stejně tak je pravdou, že kvalitní informace mají cenu a pokud si je nechcete sami pracně zjišťovat, tak vám nezbývá než si zaplatit trenéra, či si koupit nějaký protokol (postup, návod), týkající se stravování a cvičení.                                                                                                    

 

Doporučení č. 1 – změna není trest

Všechno, co děláme (změna stravy, cvičení), nesmíme brát jako trest, ale mělo by nás to alespoň trochu těšit, což bývá zpočátku velmi těžké. Všechno se lépe dělá ve dvou, tím nemám na mysli pouze partnera životního, ale také partnera ve „fitku“ (sparingpartnera). Podpora rodiny a okolí může být pro někoho zásadní. Kilometry za vás ale neuběhnou, ani za vás nebudou zvedat činky.

 

Doporučení č. 2 – všeho s mírou

Základní pravidlo je všeho s mírou – a hlavně nepřepálit start! Nelze ze dne na den vyřadit všechny nezdravé věci a nahradit je zdravými. Tedy lze, ale je to příliš náročné. Obdobně nelze začít cvičit každý den, když jste před tím x-let nic nedělali. To povede akorát k fyzickému a psychickému přetížení a vzdáte to. A to nechcete. Změny dělejte postupně. Postupně přecházejte na zdravější varianty potravin a postupně zvyšujte zátěž. Přece jen břicho, přes které si nevidíte na to, čím čuráte (v případě pánů samozřejmě:-), se vám nepovedlo vybudovat za měsíc. Stejně tak nemůžete čekat, že za měsíc zmizí.

Doporučení č. 3 – dlouhodobá změna

Navazuje na předchozí, dieta musí být dlouhodobě udržitelná a měla by být kombinována s fyzickou aktivitou (tím nemyslím „gaučing“). I sebelepší změna životního stylu je k ničemu, pokud ji nezvládneme dodržovat dlouhodobě. Chceme přeci vypadat a cítit se dobře po celý život, ne? Ačkoliv se to nezdá, často bývá mnohem těžší udržet si nižší váhu, kterou jsme získali díky dietě než dieta samotná. Fyzická aktivita nemusí nutně znamenat posilovnu. Místo autem jděte do práce pěšky, jezděte na kole, procházejte se. Jakákoliv činnost se počítá, postupem času můžete přidávat na intenzitě a objemu. Co třeba začít s úplně novým sportem, který jste dosud nezkusili? Seznámíte se s novými lidmi, kteří Vás mohou motivovat ve vašem dalším snažení.

 

Doporučení č. 4 – na váhu jen občas

Nevažte se každý den a rozhodně se nespoléhejte pouze na váhu. Svaly a tuk mají při stejné hmotnosti naprosto rozdílný objem. Určitě si pamatujete na chyták z dětství – co je těžší: kilo peří, nebo kilo železa? Člověk na začátku cvičení může nabrat na hmotnosti díky získaným svalům, ale zároveň ztratí tuky. Na váze hmotnost narůstá, ale složení a vzhled těla se mění k lepšímu. Vhodnější možností než se vážit je kontrola tělesných měr. Po dvou až čtyřech týdnech si změřit obvody boků, hýždí, stehen, rukou atd. a porovnat je. To má větší vypovídací hodnotu než číslo na váze. Stejně tak není od věci si svou postavu fotit. To také hodně lidí rádo dělá :-).

 

 

Doporučení č. 5 – pravidelnost a návyk

Pravidelnost, a to jak ve cvičení, tak ve stravování. Má cenu držet pět dní jídelníček a o víkendu ho pohřbít tunami jídla a alkoholu? Chce to pravidelnost, ale všeho s mírou, aneb nějaká ta "prasárna" čas od času vás nezabije, tedy pokud již cvičíte nějakou dobu – nemyslím tím „kýbl“ zmrzliny po dvou dnech cvičení. K pravidelnosti musím také zmínit, že ke cvičení je třeba vytvořit si návyk. To může trvat měsíc i déle. Není nic horšího než si říct, že budu cvičit každý den. Takto vydržím dejme tomu týden, ale pak přestanu, protože mě všechno strašně bolí a už mi chybí všechny ty dobrůtky a nevím co ještě. Po měsíci výčitek začnu znovu a opět selžu. Ne, tímto způsobem nelze vytvořit návyk, kromě návyku k tomu, že vždy selžeme. Začněte a aktivity přidávejte postupně. Časem zjistíte, že bez pohybu vlastně nemůžete být.

Doporučení č. 6 – filtry mění postavu, vzhled i svaly

Nevěřte fotkám, hlavně ne těm, na kterých nejste vy, ale nějaká (např. instagramová) fitness celebrita. Kdo trochu umí upravovat fotky a pracovat s filtry, ví, co všechno lze udělat s fotkou díky stínování. Nemluvě o tom, že záleží na tom, jak se při focení nastavíte, zatnete apod. (ideálně hned po cvičení, že?). Stejně tak během tvrdé závodní diety vypadá tělo jinak, než během tzv. off season období (tj. mimo závodní formu). Zde platí jedno nehezké pravidlo: zdá se nám, že většina lidí okolo nás vypadá na fotce lépe než ve skutečnosti, zatímco my tam vypadáme stejně, nebo dokonce ještě hůře:-). Je dobré mít vzor, ale je třeba si uvědomit, že ne vždy to, co vidíte je realita. Proto se s nikým nesnažte porovnávat – snažte se být lepší verzí sebe sama!

 

 

Doporučení č. 7 – nedělejte z toho vědu

Zdravý životní styl a cvičení není kvantová fyzika, tak z toho prosím nedělejte takovou vědu. Čím více vám něco připadá složité, tím méně to bude pravděpodobně fungovat. A čím více je něco označováno jako revoluční... no, je vám to asi jasné. Cvičení a stravování vás musí především bavit, jinak je to k ničemu a nevydržíte u toho. Chce to jen vytrvat a výsledky se dostaví!          

         

 

 

 

 

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.