DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Jak řešit vedlejší účinky ketodiety

2485964

 

Ketodieta vám pomůže rychle zhubnout. Naučí váš organismus využívat jako hlavní zdroj energie tuky místo cukrů. Přesto má ale své stinné stránky, které by vás mohly překvapit, pokud se do ní pouštíte poprvé. Jedná se o nežádoucí účinky, jež spousta lidí může považovat za zdraví nebezpečné, ale jsou to ve většině případů přirozené reakce organismu na změnu, která ve vašem těle probíhá. Poradíme vám, jak tyto nežádoucí účinky eliminovat.Ketochřipka

Je nejčastějším vedlejším účinkem ketodiety. Ketochřipku dostanete zpravidla ihned poté, co se vaše tělo dostane do ketózy. Provází ji velmi podobné příznaky jako u klasické chřipky, jedná se zejména o:

  • bolest svalů,
  • bolest hlavy,
  • únavu,
  • pocit na zvracení,
  • malátnost.

 

Ketochřipka vzniká tak, že naše tělo vyčerpá všechen cukr ke spalování energie a začne spalovat tuky – dostane se do ketózy. Tato změna organismus vyčerpává. Tento stav za několik dní, jakmile si vaše tělo na změnu zvykne, odezní. Zmírnit příznaky ketochřipky můžete tak, že budete doplňovat dostatečné množství tekutin, můžete také zvýšit příjem soli. Nevyhledávejte rovněž náročné fyzické aktivity a raději často odpočívejte a dobře se vyspěte.

 

32234

 

Průjem x zácpa 

V průběhu ketodiety se můžete setkat jak s průjmem, tak i se zácpou. Za průjem může buď žlučník, který produkcí žluči rozkládá tuky ve stravě, nebo také nízký obsah vlákniny ve stravě.

Tím, že vaše tělo začne během ketodiety vylučovat poměrně dost vody, můžete trpět zácpou. Stejně tak ji může způsobit nízký obsah vlákniny ve stravě.

Jak při průjmu, tak i při zácpě vám může pomoci doplňovat dostatečné množství tekutin, aby vaše tělo nebylo dehydratované. Zaměřte se také na dostatečné množství vlákniny ve vaší stravě, např. v podobě avokáda, oříšků či neškrobnaté zeleniny.

 

705064-PR4SLX-823

 

Pocit žízně a sucho v ústech

Jak již bylo zmíněno výše, dochází během ketodiety k odvodňování organismu. Na jednu stranu je to výhoda, protože se z těla odplaví zadržovaná voda, která byla navázána na sacharidy v organismu, a dochází tak ke snížení tělesného tuku. Na druhou stranu si musíte dát pozor, aby nedocházelo k dehydrataci organismu. Můžete pociťovat pocit žízně, proto se zaměřte na dostatečný příjem neslazených nápojů. Signálem pro to, že pijete dostatečné množství tekutin může být mimo jiné také zbarvení vaší moči, pokud je čirá či slabě nažloutlá, nemusíte se bát, že byste málo pili

 

Zápach z úst

Dalším z možných nepříjemných vedlejších účinků je zápach z úst. Během ketózy tělo totiž vylučuje ketonová tělíska, mezi nimiž je i aceton, který způsobuje charakteristický zápach. Můžete tak i vy sami pociťovat kovovou pachuť v ústech. Zápach z úst po několika dnech odezní, pomoci si od něj můžete zvýšenou ústní hygienou.

 

3268477

 

Nepravidelnost či změny v menstruačním cyklu

Vlivem rychlého úbytku tuku v prvních týdnech může docházet k hormonální nerovnováze, která pak následně ovlivňuje menstruační cyklus, zejména u citlivějších žen. Pomoci vám může zařazení zdravých tuků (např. v podobě avokáda, ořechů, olivového či dýňového oleje). Pokud by se vaše menstruace neustálila ani po 2–3 měsících, navštivte svého gynekologa.

 

Svalové křeče

Ojedinělým, ale možný vedlejším účinkem mohou být svalové křeče. Ty vznikají změnou jídelníčku a zařazením velkého množství proteinových jídel. Pokud jim chcete předejít, dodržujte dostatečný pitný režim a doplňujte hořčík.

 

2063

 

Všechny výše uvedené nežádoucí účinky by měly odeznít nebo se v průběhu ketodiety zmírnit. Pokud byste se ale necítili dobře, nebo by se vám zdálo, že některý z vedlejších účinků má negativní vliv na vaše zdraví, poraďte se se svým lékařem, jak tyto potíže řešit. 

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.