Doprava ZDARMA při nákupu nad 2100 Kč.

Ideální postava není nutně o nízké hmotnosti

28767

 

Když byla moje sestra nedávno na preventivní prohlídce u své lékařky, vyzvala ji v ordinaci zdravotní sestra, aby si stoupla na váhu a ona ji mohla změřit a zvážit. Poté, co se ručička váhy zastavila na čísle 70, prohlédla si sestra moji sestru od hlavy k patě, zakroutila hlavou a řekla: „To snad ani není možné, že s vaší hubenou postavou vážíte 70 kilo.” Moje sestra ji uklidnila, ať se té váhy neleká, že pravidelně sportuje a cvičí a váhu jí zvyšují svaly nikoliv tuk.

Je tedy zřejmé, že hmotnost je v mnoha případech pouze číslo, které se nám ukáže na váze. Neměli bychom se ho tedy hned leknout a zaměřit se na další faktory. Hmotnost totiž nevypovídá o tom, jakou máme postavu.

 

scale-403585_1920

 

 

Ideální váha je individuální jako každý z nás

Pokud by ideální váha byla pro každého stejná, měli bychom všichni s největší pravděpodobností v podvědomí vryté nějaké číslo a tomu se chtěli co nejvíce přiblížit. Jenže to tak není, protože to, kolik byste měli vážit, je pro každého jiné. Závisí to na mnoha faktorech, především na:

 • pohlaví,
 • výšce,
 • tělesné konstituci,
 • rozložení tuku a svalstva.BMI jako odrazový můstek

Výška a hmotnost nám pomáhají zjistit index tělesné hmotnosti BMI, který má své limity a nemusí být pravým odrazem reality. Velmi dlouho se vzorec BMI používal jako jednoduché měřítko zdravé hmotnosti – zaměřuje se na zjištění podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. BMI může být dobrým odrazovým můstkem pro zjištění vašeho tělesného stavu, je však potřeba interpretovat výsledek ve vztahu k věku, pohlaví i stavbě těla.

 


yoga-3053487_1920

 

 

Další indikátory ideální postavy

 Chceme-li se vymanit ze zažitého hodnocení postavy podle naší váhy, měli bychom se zaměřit na: 

 • Poměr obvodu pasu a obvodu boků  

Tento poměr nám ukazuje, kolik tuku máme uloženého v dutině břišní, který obaluje vnitřní orgány. Pokud je ho mnoho, je pro naše zdraví mnohem nebezpečnější než tuk podkožní. Ideální poměr obvodu pasu a boků by měl být u žen 0,85 a méně, u mužů pak 0,9 a méně. Je-li poměr pasu vůči bokům vyšší než 1, zvyšuje se riziko srdečních onemocnění.

 

 • Poměr obvodu pasu a výšky

Tento poměr bývá označován také jako WHtR (z anglického waist-to-height ratio) nebo WSR (z anglického waist-to-stature ratio) a je ukazatelem množství tělesného tuku u člověka. Obvod našeho pasu by se  měl ideálně rovnat maximálně polovině naší výšky. Vysoké hodnoty WHtR mohou indikovat vyšší riziko kardiovaskulárních chorob.

 

 • Procento tělesného tuku

Opět se dostáváme k tomu, že hmotnost není ukazatelem toho, kolik naše tělo obsahuje tuku. V závislosti na typu stravování a fyzických aktivit mění naše tělo svoji kompozici. Vzhledem k tomu, že svaly mají větší hmotnost než tuk, může člověk s větším množstvím svalové hmoty vážit více, ale zároveň působit štíhleji než člověk stejné hmotnosti s větším množstvím tuku v těle.


19413

 

Pro milovníky čísel

Jestliže máte i přes výše uvedené argumenty potřebu postavit se alespoň jednou za čas na váhu, abyste zkontrolovali, jaké číslo na vás vykoukne, pořiďte si váhu, která dokáže vyhodnotit i množství tuku, svalů a vody ve vašem těle. Opět mějte na paměti, že lepší se zaměřit na tyto hodnoty, které se mění s přibývajícím věkem. V každém věku je doporučené určité procento tuku, svalů a vody. Snaha o dosažení těchto hodnot je mnohem smysluplnější než se zaměřovat na ideální hmotnost.
Zkušenosti s Protein&Co.

Od profíků přes trenéry, až po rekreační sportovce

 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein&Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení