DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Ideální postava není nutně o nízké hmotnosti

28767

 

Když byla moje sestra nedávno na preventivní prohlídce u své lékařky, vyzvala ji v ordinaci zdravotní sestra, aby si stoupla na váhu a ona ji mohla změřit a zvážit. Poté, co se ručička váhy zastavila na čísle 70, prohlédla si sestra moji sestru od hlavy k patě, zakroutila hlavou a řekla: „To snad ani není možné, že s vaší hubenou postavou vážíte 70 kilo.” Moje sestra ji uklidnila, ať se té váhy neleká, že pravidelně sportuje a cvičí a váhu jí zvyšují svaly nikoliv tuk.

Je tedy zřejmé, že hmotnost je v mnoha případech pouze číslo, které se nám ukáže na váze. Neměli bychom se ho tedy hned leknout a zaměřit se na další faktory. Hmotnost totiž nevypovídá o tom, jakou máme postavu.

 

scale-403585_1920

 

 

Ideální váha je individuální jako každý z nás

Pokud by ideální váha byla pro každého stejná, měli bychom všichni s největší pravděpodobností v podvědomí vryté nějaké číslo a tomu se chtěli co nejvíce přiblížit. Jenže to tak není, protože to, kolik byste měli vážit, je pro každého jiné. Závisí to na mnoha faktorech, především na:

 • pohlaví,
 • výšce,
 • tělesné konstituci,
 • rozložení tuku a svalstva.BMI jako odrazový můstek

Výška a hmotnost nám pomáhají zjistit index tělesné hmotnosti BMI, který má své limity a nemusí být pravým odrazem reality. Velmi dlouho se vzorec BMI používal jako jednoduché měřítko zdravé hmotnosti – zaměřuje se na zjištění podváhy, normální tělesné hmotnosti, nadváhy a obezity. BMI může být dobrým odrazovým můstkem pro zjištění vašeho tělesného stavu, je však potřeba interpretovat výsledek ve vztahu k věku, pohlaví i stavbě těla.

 


yoga-3053487_1920

 

 

Další indikátory ideální postavy

 Chceme-li se vymanit ze zažitého hodnocení postavy podle naší váhy, měli bychom se zaměřit na: 

 • Poměr obvodu pasu a obvodu boků  

Tento poměr nám ukazuje, kolik tuku máme uloženého v dutině břišní, který obaluje vnitřní orgány. Pokud je ho mnoho, je pro naše zdraví mnohem nebezpečnější než tuk podkožní. Ideální poměr obvodu pasu a boků by měl být u žen 0,85 a méně, u mužů pak 0,9 a méně. Je-li poměr pasu vůči bokům vyšší než 1, zvyšuje se riziko srdečních onemocnění.

 

 • Poměr obvodu pasu a výšky

Tento poměr bývá označován také jako WHtR (z anglického waist-to-height ratio) nebo WSR (z anglického waist-to-stature ratio) a je ukazatelem množství tělesného tuku u člověka. Obvod našeho pasu by se  měl ideálně rovnat maximálně polovině naší výšky. Vysoké hodnoty WHtR mohou indikovat vyšší riziko kardiovaskulárních chorob.

 

 • Procento tělesného tuku

Opět se dostáváme k tomu, že hmotnost není ukazatelem toho, kolik naše tělo obsahuje tuku. V závislosti na typu stravování a fyzických aktivit mění naše tělo svoji kompozici. Vzhledem k tomu, že svaly mají větší hmotnost než tuk, může člověk s větším množstvím svalové hmoty vážit více, ale zároveň působit štíhleji než člověk stejné hmotnosti s větším množstvím tuku v těle.


19413

 

Pro milovníky čísel

Jestliže máte i přes výše uvedené argumenty potřebu postavit se alespoň jednou za čas na váhu, abyste zkontrolovali, jaké číslo na vás vykoukne, pořiďte si váhu, která dokáže vyhodnotit i množství tuku, svalů a vody ve vašem těle. Opět mějte na paměti, že lepší se zaměřit na tyto hodnoty, které se mění s přibývajícím věkem. V každém věku je doporučené určité procento tuku, svalů a vody. Snaha o dosažení těchto hodnot je mnohem smysluplnější než se zaměřovat na ideální hmotnost.
 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.