Alkohol při ketodietě
Pokud se rozhodnete držet ketodietu, možná budete mít nejprve pocit, že by pro vás bylo nejlepší zavřít se na několik týdnů doma, abyste mohli fungovat s přísnějším režimem, než jste zvyklí. Ani při ketodietě však nemusíte omezovat svůj společenský život a při setkání s přáteli nemusíte pít pouze vodu. Faktem zůstává, že byste si měli dát pozor, co pijete, a pečlivě si vybírat. Pojďme se podívat na to, proč vám většinou při dietě není alkohol doporučován.
Vysoká energetická hodnota
Alkohol dokáže být velmi zrádný pro svoji vysokou energetickou hodnotu. Přestože čistý alkohol neobsahuje žádné sacharidy, bílkoviny ani tuky, jeho energetická hodnota se pohybuje okolo 20 kJ na 1 g, a to jistě není zanedbatelné množství. Vzhledem k tomu, že alkohol neobsahuje žádné vyživově hodnotné složky, během diety nám z něj neplyne žádný prospěch.
Alkohol podporuje chuť k jídlu
Alkohol nás dokáže výrazně stimulovat chuť k jídlu a vzbuzovat pocit hladu. Teď vám je už možná jasné, proč většinou sáhnete po něčem dobrém k jídlu (často něčem nezdravém a kalorickém), když si dáte pár skleniček alkoholu. Bary a hospůdky nám jdou v tomto ohledu naproti, protože k vínu či pivu vám raději než talíř zeleniny nabídnou smažené brambůrky či hranolky apod. Přestože máte vy samotní vůli, tak většinou se kolem vás najde nějaký dobrák, který si něco na zub objedná a zkuste pak odolat té vůni. Vždy se ale dá najít vhodná alternativa např. v podobě nesolených oříšků.
Dehydratace
Při konzumaci alkoholu je blokován hormon vazopresin, který působí tak, že omezuje tvorbu moči. Následně dochází k častému močení a možnosti vzniku dehydratace, která není vhodná při žádné dietě vzhledem k tomu, že náš organismus je oslabený změněným režimem. Proto je velmi důležité dbát na doplňování tekutin.
Nevhodná varianta – destilát
Obloukem byste se měli vyhnout destilátům a destilátům smíchaným se sladkým nápojem. Destilát obsahuje vysoké množství alkoholu. Pokud bychom ho ještě smíchali se sladkým nápojem a dali si např. vodku s džusem, vytvoříme tak alkoholovou bombu s množstvím sacharidů.
Pivo
Patří mezi horší variantu, pokud držíte ketodietu. Připadá vám pivo hořké? To je sice často pravda, ale zároveň obsahuje velké množství sacharidů. Navíc jsou ve své nejjednodušší podobě a energie z nich se proto uvolňuje velmi rychle. Pivo má velmi vysoký glykemický index a jedno půllitrové desetistupňové pivo obsahuje přibližně 780 kJ. Navíc díky nízkému množství alkoholu máme tendenci pít pivo spíše ve větším množství, než že bychom si nalili jednu skleničku.
Víno
Víno je na tom proti ostatním alkoholickým nápojům podstatně lépe, obsahuje totiž mnohem méně sacharidů než pivo nebo třeba míchané koktejly. I v případě vína je však potřeba rozlišovat jednotlivé druhy, protože některé obsahují více sacharidů než jiné. Víno se vyrábí ze šťávy z hroznů, která obsahuje značné množství cukrů, ale přidáním kvasinek se při změně na alkohol cukry vypařují. Vína, u kterých probíhá kvašení krátce, si udržují vyšší podíl sacharidů, naopak vína kvašená delší dobu jich obsahují méně a zároveň mají více alkoholu.
Vína s nejnižším obsahem cukru – Pinot Noir, Cabernet sauvignon, Shiraz (obsahují cca 1 g cukru na 150 ml), Rulandské šedé, Chardonnay (obsahují cca 1,5 g cukru na 150 ml), šumivá vína typu brut a extra brut (obsahují cca 2 g cukru na 150 ml).
Vína s vysokým obsahem cukru – bílá vína typu Riesling a Chenin Blanc, červená vína typu Cabernet či Grenache, sladká šumivá vína typu sec, demi-sec či doux a dezertní vína. Jedna sklenička portského obsahuje více než 12 g cukrů.
Během ketodiety se alkoholu raději vyvarujte, ale pokud vás nemine nějaká společenská událost či posezení s přáteli, volte víno a vybírejte si z variant s nižším obsahem sacharidů.