DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč

Celulitida – co je příčinou vzniku a jak se jí dokážete zbavit


Pomerančová kůže, ďolíčky,… i pod těmito označeními se skrývá celulitida. Často na ni bývá nahlíženo negativně. Jako na něco nežádoucího, jako na něco, co nezapadá do ideálu krásy. Přesto se jedná o něco normálního a přirozeného. Ať už se na vašich stehnech sem tam kousek pomerančové kůže objeví, je v pořádku, pokud jste tak spokojené, stejně jako je v pořádku to, pokud se rozhodnete s ní zatočit. Pojďme se podívat, jaké jsou příčiny jejího vzniku a jak ji můžeme redukovat.

 

Co to celulitida je?

Celulitidu chápeme jako metabolickou poruchu podkožní tkáně v lokální oblasti, kterou způsobují lymfatické změny. Tato tzv. pomerančová kůže potom vzniká z důvodu toho, že tělo není schopno organismus dostatečně zbavit nadbytečného odpadního materiálu, toxinů a kyselin. Ony hrbolky, které na kůži vznikají, je tedy tuková tkáň, která se protláčí skrze vláknité pásy v kůži, které ji spojují se svaly. Celulitida není jenom přebytečný tuk.

Vzniká sice zvětšováním objemu tukových buněk, ale není to však tuk, který je zvětšuje, ale nahromaděné odpadní látky. Nejčastěji se vyskytuje v oblasti stehen, hýždí a boků, tedy v místech, kde se ženám ukládá tuková tkáň v největším množství

 

 

Jaké jsou příčiny celulitidy?

Řekli jsme, že celulitida vzniká v podkožní tkáni. Tu mají všichni, stejně jako tukové buňky. Proč tedy někdo celulitidu má a jiný ne?

Hlavní příčinou vzniku celulitidy jsou genetická predispozice. V souvislosti s tím také stav kůže, rasa, věk, ale i to, zda se nacházíte v období života, jako je puberta, menopauza či těhotenství, která jsou pro toto náchylnější.  

Kromě těchto faktorů, které nemůžeme ovlivnit, ke zhoršení pomerančové kůže přispívá rovněž náš životní styl. To, jaké máme stravovací návyky. Jestliže chcete hladké nohy, boky a zadeček, měli byste se vyvarovat tučnému jídlu, přílišné konzumaci cukru, ale i soli. Stejně neprospěšným je potom pití alkoholu a kouření. S tím souvisí i to, zda naše tělo vystavujeme toxinům. Těm vnějším i z potravy.

Příčinou ďolíčků může být také nedostatečný příjem tekutin, který má na starost právě vyplavování toxinu a nežádoucích látek z těla.

Jestliže pravidelně užíváte antikoncepci, zpozorněte. I tyto tabletky mohou mít vliv na vzhled vaší kůže. Hormony totiž hrají v procesu tvorby celulitidy výraznou roli. Jsou to právě změny v hormonech, jako estrogen, inzulín a hormony štítné žlázy, které mohou být součástí procesu jejího vzniku. Jestliže dochází k nižší cirkulaci těchto hormonů, znamená to nižší přívod kyslíku k tukovým buňkám, což vede k horšímu zbavování se odpadních látek.

  

 

Jak s celulitidou zatočit? Vyzkoušejte tohle!

Pokud vám celulitida vadí a necítíte se díky ní komfortně, nevěšte hlavu. Její příznaky můžete zmírnit, nebo dokonce úplně potlačit. Vyzkoušejte tyhle naše tipy.

 

  1. Pravidelný pohyb

Jestliže vás kůže na stehnech a zadečku trápí, potom je pravidelný pohyb nejlepším způsobem, jak zmírnit projevy celulitidy. Zkuste zařadit svižné procházky s dlouhým krokem. Díky delším krokům dochází totiž ke stimulaci lymfatických uzlin v tříslech.

Další možností je také zařazení jógy, která je svými pozicemi přímo zaměřená na rozproudění lymfy, jejíž pohyb bude také prospěšný.

Nejefektivnějším způsobem, jak zapojit pohyb, je propojení aerobního, vytrvalostního a silového tréninku. Přičemž v tom silovém se zaměřit právě na problematické oblasti. Zkuste se zaměřit na cviky jako jsou dřepy, dřepy s výskokem, zakopávání, přenášení váhy na strany, hip trust nebo rumunský mrtvý tah.

 

 

 

  1. Pitný režim

Správný pitný režim je nesmírně důležitý pro komplexní zdraví vašeho těla, ale zároveň dokáže přispět k pěkné kůži. Voda totiž naše tělo nejen zásobuje, udržuje pokožku pevnou, pružnou a zářivou, ale zároveň z těla vyplavuje škodliviny a toxiny, které se zrovna i na celulitidě mohou podílet.

 

 

  1. Vyvážená strava

Strava zároveň s pohybem hraje v boji proti ďolíčkům prim. Vyvarovat byste se měli zejména živočišným tukům, konzumace nezdravých cukrovinek a přemíře užívání soli. Naopak velmi účinné jsou potraviny bohaté na vitamín C, omega-3 nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny. Právě tyto složky totiž pomáhají redukovat tuk, zlepšovat pojivové tkáně a posilují tvorbu kolagenu.

  

 

 

 

  1. Masáže

Masáže pomáhají k prokrvování kůže. Můžete je vyzkoušet i sami v pohodlí domova. Začít tou nejjemnější, peelingem ve sprše, pokračovat masáží teplou a studenou vodou. Poté mohou přijít na řadu kartáče a houby, které podporují průtok krve a napomáhají regeneraci tkání. Jedná se třeba o suché masážní kartáče na celulitidu, mechanické masážní pomůcky nebo lufy.

 

 

 

  1. Lymfodrenáž

Rozpohybovat lymfu můžeme také díky lymfodrenážím. Jedná se o velmi jemnou masážní techniku, která se soustředí na místa, kterými lymfa prochází a mírným tlakem se dostává opět do pohybu. Taková masáž může být přístrojová nebo manuální. Zatímco manuální se provádí právě ručně, speciálními hmaty, přístrojová spočívá v navléknutí se do speciálního obleku, který se postupně nafukuje a tlačí na jednotlivé části těla, čímž pomáhá rozproudit lymfu.

Lymfatické masáže ovšem přináší i jiné benefity než zmírnění celulitidy, jako například pomoc při otocích nohou, akutním virovém onemocnění nebo při onemocnění srdce, jater nebo ledvin.

 

 

 

  1. Kosmetické přípravky a bylinky

V první řadě, žádné zázračné krémy, které vás zbaví dolíčků na stehnech a zadečku, neexistují. Prvním krokem pro krásnou pokožku je zbavení se odumřelé kůže, díky níž může kůže působit unaveně. Ideální pro to může být peeling z kávové sedliny.

Účinné jsou rovněž zábaly ze skořice a chilli nebo masáže březovým olejem.

 

  1. Medicína

Jestliže jste vyzkoušeli vše a stále nejste spokojení s výsledkem, můžete se také obrátit na svého dermatologa, který vám navrhne cestu neinvazivní lékařské metody. V této oblasti se užívá infračerveného záření, kryolipolýzy, radiofrekvence, ultrazvuku či laseru.

  

 

 

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.