DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Ořechy při ketodietě? Dejte si s chutí, ale pečlivě vybírejte

nuts-3248743_1920

 

Pokud chcete držet ketodietu poprvé a zjišťujete si o ní potřebné informace, možná vám půjde hlava kolem ze všech změn a omezení, která budete muset udělat ve svém jídelníčku. Ketodieta však není pouze o omezeních. Je zřejmé, že se budete muset vzdát mnoha sladkostí, ale pochutnat si můžete např. na ořeších. Při ketodietě nejsou zakázané, naopak jsou výborným zdrojem zdravých tuků. Pozor si dejte na množství a obsah sacharidů v jednotlivých druzích. Které ořechy si vybrat a se kterými to raději nepřehánět? 

 

Ořechy jako zdroj prospěšných látek a energie

 

Ořechy obsahují velké množství živin, jsou bohaté na antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny. Mají v sobě také vysoké množství vlákniny, snižují také riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Navíc jsou velmi chutné a snadno dostupné. Nejzdravější je jíst ořechy syrové nebo lehce upražené v troubě do 175 °C. Ořechy vždy pražte zasucha, nejezte je pražené na rostlinných olejích (ani těch jinak zdraví prospěšných), protože dochází ke zvýšení obsahu tuků, čímž se naopak zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění či způsobit přibývání na váze. Ořechy jsou výborným zdrojem energie při ketodietě a jsou vítanými doplňky ketogenní stravy, které uspokojí naše chutě.

 

pecans-1214703_1920

 

Není ořech jako ořech

Jak jsme uvedli výše, ořechy jsou zdraví velmi prospěšné, zvlášť ve své surové podobě. Pro případ ketodiety je nutné zaměřit se navíc na množství sacharidů v jednotlivých druzích ořechů. Některých se bát nemusíte vůbec, jiných si zobněte raději jen občas.

 

 • Velmi vhodné pro ketodietu – para ořechy, pekanové, makadamové ořechy.
 • Konzumujte s mírou – mandle, vlašské ořechy, lískové ořechy, arašídy, piniové oříšky.
 • Raději méně nebo příležitostně – kešu oříšky, pistácie.

 

Jak ořechy zařadit do jídelníčku?

 

Na svačinu – ořechy můžete mít vždy po ruce, mají skvělou konzistenci, neslepí se, neroztečou, proto je můžete nosit v batohu či kabelce a dát si hrst ke svačině nebo když vás bude honit mlsná.

K salátu – nasucho je orestujte na pánvi nebo lehce opražte v troubě a posypte jimi zeleninový salát, dodáte mu tak skvělou chuť a ještě uděláte něco pro své zdraví.

Ořechové máslo – pokud máte výkonný robot, můžete ořechy rozmixovat na jemnou pastu a ochutit si jí třeba proteinovou palačinku.


mixed-nuts-5612176_1920

 

Na co si dát pozor?

 

 • Čtěte složení – pečlivě se podívejte na etiketu produktů, abyste si nekoupili ořechy v cukru, v medu, obalené v soli či koření. Většina takových produktů obsahuje nemalé množství cukrů, které jsou při ketodietě nežádoucí.
 • Stanovte si množství – není dobré ujídat ořechy z pytlíku, protože nakonec nevíte, kolik jich sníte. Je tedy dobré si předem odsypat určité, třeba i navážené množství, abyste měli kontrolu.
 • Jezte ořechy vědomě – přestože jsou zdraví prospěšné a při ketodietě jsou vhodnou potravinou, obsahují značné množství kalorií. Nedoporučujeme tedy ořechy bezmyšlenkovitě ujídat např. při sledování televize. Ztratíte tak kontrolu nad množstvím a vaše tělo by pak pálilo tuky ze snědených ořechů, nikoliv z vašich tukových zásob.
 • Všeho s mírou – pokud se vaše hubnutí zastaví, zkuste ořechy omezit, je možné, že jich jíte více, než by bylo potřeba. • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.