DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Ketodieta není pro každého, jaké jsou další možnosti?

 

 apple-3851446_1920

 

Stejně jako je každý člověk jedinečný, sedne každému z nás jiný typ diety. Na začátku je dobré si vždy uvědomit především to, že dieta (pokud není spojená s nějakým zdravotním či potravinovým omezením) je přechodný stav, který není trvalý a vede ke změně (např. snížení váhy, očista organismu apod.). Zároveň se ale určitý typ dietního režimu může stát stravovacím stylem, v tomto případě je nutné dbát na to, aby bylo tělo zásobováno všemi potřebnými živinami. Pokud omezíme nějakou složku ve stravě, musíme ji nahradit jinou, která ji zastoupí, ale zároveň bude v souladu s naším stravovacím režimem.

 

Jaké jsou nejčastější známé diety populární v posledních letech? A jaký je mezi nimi rozdíl? Pojďme se na ně podívat.

 

 

hypertension-867855_1920

 

Dash dieta

Název je zkratkou slov Dietary Approaches to Stop Hypertension (dietní kroky k zastavení hypertenze). Dash dieta je určena především lidem, kteří mají vysoký tlak. Zároveň je ale vhodná pro všechny, kdo chtějí zhubnout a netrpět u toho hlady. Principem této diety je hlídání hladiny sodíku. Vychází totiž z toho, že konzumace soli je v současné době až přehnaná a skrývá se často i v potravinách, kde bychom to nečekali. Dash dieta ze zaměřuji na zvýšenou konzumaci zeleniny a celozrnných výrobků. Důležité je také hlídat si kalorický příjem a jíst ovoce, mléčné výrobky s nižším obsahem tuku, ryby a libové maso.

Tato dieta není příliš vhodná pro lidi s extrémní fyzickou zátěží, protože s potem odchází sůl, která je v určitém množství pro náš organismus potřebná, dále se nehodí pro lidi trpící onemocněním ledvin či průjmy.

 


Paleo

Paleo strava se zakládá na návratu ke stravování lidí v době, kdy ještě neexistovalo zemědělství – době paleolitu. Tehdy se lidé dělili na lovce a sběrače. Základem paleo stravy jsou tuky, bílkoviny a sacharidy získané buď z ulovené zvěře, nebo z nasbíraného ovoce či zeleniny. V dnešní době si ale určitě nepředstavujte paleo stravu tak, že byste měli vzít do ruky zbraň a jít zabíjet zvířata, nebo běhat po lese s košíčkem a trhat bobule. 

Paleo strava si zakládá na konzumaci základních potravin, které jedli i naši předci – vysoké množství zdravých tuků, střední množství bílkovin a malé množství sacharidů z ovoce a zeleniny. Ze svého jídelníčku vyřadíte všechny nezdravé a průmyslově zpracované potraviny, limonády a sladkosti.


paella-1167973_1920

 

Středomořská dieta

V tomto případě se nejedná o striktně dietní program, ale spíše o zdravý způsob stravování. Jídelníček středomořské diety zahrnuje čerstvé ovoce a zeleninu, obiloviny, luštěniny, olivový olej, ryby a omezené množství masa a mléčných výrobků. Jedná se o typické potraviny, které jsou součástí běžné stravy ve středomořských státech. 

Středomořské stravování by vás mělo přivést k větší konzumaci salátů a ryb. Omezit byste měli naopak uzeniny, cukr, tvrdý alkohol a z příloh vyřadit např. knedlíky a nahradit je zeleninou. Středomořská dieta je výbornou prevencí onemocnění srdce a cév, demence a rakoviny.

 

 

Severská dieta

Mezi populární diety patří také severská dieta, která vychází z toho, že vše, co sníme, bychom si měli připravovat doma – nejlépe z vlastních zdrojů. Součástí jídelníčku by měly být mořské ryby, ořechy, semínka, celozrnné potraviny, zelenina a ovoce Vyhýbat se nemusíte ani zvěřině. Upřednostnit byste měli řepkový olej. Severská dieta klade důraz na to, abychom ze svého jídelníčku eliminovali průmyslově zpracované potraviny, vyhnuli se fasfoodům a polotovarům.

 

 

Whole 30

Jedná se o krátkodobý program, který má za úkol odhalit problematické potraviny v naší stravě a restartovat organismus. Nejprve na 30 dní vyřadíte úplně všechny možné problematické složky stravy, následně je postupně opět zařazujete do jídelníčku a sledujete, jak na ně vaše tělo reaguje. Po skončení programu byste se neměli úplně vrátit k běžné stravě, dieta Whole 30 by vás měla naopak nasměrovat ke zdravějšímu stravování, měli byste mít jiné chutě a více jídlo vnímat.

 

soup-1006694_1920

 

Gaps

Gaps patří do skupin diet, kterým nejde pouze o to, abychom zhubnuli, ale jde jí také o to, abychom se zdravě stravovali. Tato dieta vychází z toho, že naše střevní mikroflóra a zdraví střev ovlivňuje naši psychiku. Pokud nemáme v pořádku střeva, můžeme mít potíže s úzkostí, depresemi, ADHD apod. Samotná dieta je poměrně striktní, aby se očistilo vaše střevo, blíží se low carb stravování a zaměřuje se na skutečné potraviny. Základem jídelníčku jsou silné vývary z masa a ryb.

 

Diet je další nepřeberné množství, záleží jen na vás, co vám bude vyhovovat. Důležité je nezapomínat na to, že byste se i při určitých omezeních měli cítit dobře. Zpočátku si musí náš organismus poradit s tím, že jsme něco změnili, proto můžeme pociťovat různé nežádoucí účinky diet (např. nevolnost, bolest hlavy, únava). Ty by ale měly po několika dnech odeznít. Pokud se tak nestane, doporučujeme vyhledat vašeho lékaře či odborníka na výživu, který vám poradí, co máte dělat, případně proč se u vás nežádoucí účinky projevují. Přeci jen – každý z nás je originál a nelze uplatnit univerzálně na každého stejnou dietu.

   • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.