DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Oříškové krémy - vše o nich, jak na ně (nejlépe s velkou lžící)

Lehkost, jemnost, delikátnost. Hořčíková bomba z výběrových oříšků. Tato výborná pochoutka je bohatá také na bílkoviny, omega mastné kyseliny, železo, zinek a vitaminy A, B1 a E. V základní verzi žádné přidané tuky, cukry ani soli. Jen jemně nasládlá oříšková chuť přesně pro Váš mlsný jazýček. O čem je řeč? Přeji o našich oříškových krémech. Ty v poslední době zajímaví velký boom. Není o tom pochyb, jelikož v příjemné konzistenci můžeme jen tak na lžičce mlsat a přitom získávat spoustu prospěšných látek pro naše tělo.

   

Jaké oříškové krémy můžete ochutnat?

Jako nutričně zajímavou potravinu je zařazují do svých jídelníčků sportovci, ale i milovníci zdravého stravování. Mezi ty nejrozšířenější řadíme:

 

Tyto krémy potom ještě mají různé charakteristiky, podle nichž se mění struktura i chuť. Právě jemnost mletí ořechů udává, zda je krém jemný, tomu říkáme smooth a jeho konzistence je vláčná, hebká, snadno roztíratelná. Krémy s kousky, které nazýváme crunchy, potom obsahují malé kousky ořechů, které jsou ve struktuře patrné. 

 2063

     

Skvělá a ještě lepší chuť?

Oříškové krémy můžeme najít v rozmanitých příchutích. Základem je ovšem to, které je vyrobeno 100% z ořechů a nemá žádné přídatné látky (sůl, cukr, palmový olej,...), patří mezi nejprospěšnější pro náš organismus. 

Pro vylepšení chuti a rozmanitost lze samozřejmě oříškové krémy dochucovat nejrůznějšími způsoby. Máme na mysli zejména čokoládu u nás belgickou, mléčnou i bílou, kousky kvalitního ovoce, lahodný karamel, kokos, sůl apod. 

 

 

 

      

Jaké jsou přednosti jednotlivých krémů?

 

ARAŠÍDOVÝ KRÉM

Arašídy vlastně nejsou ořechy, ale jejich chuť je připomíná. Jedná se o plody podzemnice olejné původem z Jižní Ameriky. Řadíme je mezi luštěniny a právě tomu také odpovídají jejich výživové hodnoty. Jsou velmi bohaté na rostlinné bílkoviny a kvalitní tuky, vlákniny a minerály, díky kterým jsou oblíbené nejen u sportovců. 

 

 

Benefity arašídového krému

 • Je zdrojem mononenasycených mastných kyselin, což přispívá ke snížení špatného cholesterolu LDL a  naopak k podpoře hladiny hodného cholesterolu HDL  v krvi.
 • hodnotné nutriční složení:  vitamin B, niacin (prospívá trávení, nervové funkci a pomáhá produkovat energii), thiamin (energetické zásobení nervových a svalových buněk), kyselinu pantothenovou, vitamin B6 (je nezbytný pro zdraví srdce a imunitní systém), minerály včetně mědi, manganu, draslíku, vápníku, železa, hořčíku, fosforu (pomáhá budovat zdravé buňky), zinku (nezbytný pro kvalitní imunitu) a selenu.
 • Je skvělým zdrojem bílkovin
 • Díky obsahu bílkovin, tuků a vlákniny, navozují pocit sytosti a přispívají tak k redukci hmotnosti.

  

Vyživové hodnoty/100g
Energie kJ/Kcal 2341kJ/564Kcal
Tuky/z toho nasyc. 46 g / 8 g
Sacharidy/z toho cukry 12 g / 6 g
Bílkoviny 29 g

 

 Burské Oříšky, Skořápkové Ovoce, Potraviny, Dieta

 

 

 

KEŠU KRÉM

Kešu jsou lahodné krémové oříšky s jemnou texturou a nasládlou chutí. Rosou na stromě zvaném ledvinovník západní, jehož plody nápadně připomínají jablko. Na každém z nich je ve skořápce umístěno jedno semínko. Úroda z jednoho stromu je potom pouze 60 až 80 kg vyloupaných kešu. Ve srovnání s arašídovým krémem obsahuje ten z kešu  méně proteinu. Nicméně je bohatší na železo, měď a fosfor.  Kešu krém je bohatý na vápník, riboflavin, vitamín E a má výrazný podíl zdravých tuků, které tělo potřebuje.

 

Benefity kešu krému

 • Je zdrojem magnézia a sodíku.
 • Obsahuje méně tuku v porovnání s ostatními oříškovými krémy.
 • Obsahuje hořčík, který zlepšuje spánek a zpomaluje stárnutí buněk.
 • Jsou skvělým zdrojem draslíku, který je důležitý pro kosti, zajišťuje jejich dostatečnou mineralizaci a chrání je před zlomeninami či osteoporózou
 • Mají vysoký obsah vitamínů a minerálů
 • Vitamíny E a B6 či kyselina listová pomáhají například v boji proti srdečním onemocněním.
 • Vysoké hladiny luteinu a zeaxantinu, které působí jako antioxidanty, které si organismus ukládá v očních, aby vytvořily ochrannou vrstvu, která funguje jako vnitřní sluneční brýle. Chrání oči před škodlivým modrým světlem, které pochází z obrazovek počítačů, smartphonů nebo televizorů a před každodenním zatížením slunečním zářením.

  

Výživové hodnoty/100g
Energie kJ/Kcal 2576kJ/615Kcal
Tuky/z toho nasyc. 47 g / 9 g
Sacharidy/z toho cukry 32 g / 5 g
Bílkoviny 15 g

 

  Anacardium, Kešů, Kešu Ořechy, Curatellifolium, Dieta

  

 

MANDLOVÝ KRÉM

Mandlový krém se v posledních letech těší velké přízni fitness nadšenců. I když se zdá, že ve srovnání s arašídovým máslem má podobné nutriční hodnoty, nejsou stejné ve všem. Mandlové máslo obsahuje více vlákniny, vitamínů a minerálů. Je také skvělým nositelem bílkovin, ve 100 g jich najdeme až 21 g a současně obsahuje pouze 21 g sacharidů. Překvapivé možná bude, že v něm najdete až 50 g tuku. Obavy ovšem nejsou na místě, obsahuje totiž převážně ty zdravé. Nachází se v něm vápník, fosfor, magnézium, niacin, riboflavin a kyselina listová. Také obsahuje velkou dávku vitamínu E a omega-3 mastných kyselin. 

  

  Benefity mandlového krému

 • Udržuje zdravý trávicí systém. Jeho konzumace přispívá k tvorbě butyrátu, který pomáhá zvýšit ochranu trávicího traktu a vláknina a probiotika pečují o trávicí bakterie, což vede ke zdravé mikroflóře. 
 • Postará se zdraví naší pleti.
 • Najdeme v něm vysoké množství vitamínu E, jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály a pomáhají v boji proti oxidačnímu stresu, který může být příčinou takových nemocí, jako je např. infarkt myokardu,  nebo chronický únavový syndrom.
 • Díky vysokému obsahu proteinu mohou zvýšit pocit sytosti a pomáhat tak redukovat hmotnost.

  

Výživové hodnoty/100g
Energie kJ/Kcal 2324kJ/579Kcal
Tuky/z toho nasyc. 50 g  / 4 g
Sacharidy/z toho cukry 21 g / 4 g
Bílkoviny  21 g

 

 Mandle, Solené, Solené Mandle, Hnědý, Tmavá

 

 

LÍSKOOŘÍŠKOVÝ KRÉM

Lískooříškové pomazánky, nebo i ty s čokoládou navíc mají všeobecně špatnou pověst. Většinou jsou navíc totiž plné plné ztužených tuků, cukru a konzervantů. Lískooříškové krémy obsahují mnoho důležitých živin. Jsou plné kvalitních a dobře stravitelných tuků, vitamínů i minerálů. Z vitamínů se v lískových oříšcích vyskytují hlavně vitamín E a vitamíny řady B. Pokud jde o minerály, tak v semenech najdeme draslík, hořčík, vápník, zinek, železo, mangan a měď. I přesto, že obsahují vysoké množství kalorií, jsou bohatým zdrojem mono a polynenasycených tuků. Nechybí jim omega- 6 a omega-9 mastné kyseliny, jakými je například kyselina olejová. 

     

Benefity lískooříškového krému

 • Díky vysoké kalorické hodnotě dodá energii na dlouhou dobu. 
 • Je výjimečným zdrojem mononenasycených mastných kyselin, které pomáhají snižovat nežádoucí cholesterol LDL
 • Jsou také velmi bohaté na  bílkoviny, vlákninu, železo, fosfor, vitamíny B1, B2, C, E a kyselinu listovou
 • Najdete v něm hojně zastoupené antioxidanty, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a zánět.
 • Kyselina olejová, která je hlavní mastnou kyselinou v lískových ořeších, má příznivé účinky na citlivost na inzulín a snižuje hladinu cukru v krvi.

 

Výživové hodnoty/100g
Energie kJ/Kcal 2588kJ/579kcal
Tuky/z toho nasyc. 59 g / 12 g
Sacharidy/z toho cukry 9 g / 2 g
Bílkoviny 15 g

 

Lískový Ořech, Rada, Semeno, Jádro, Jídlo 

 

 

JAK NA NĚ? CO S NIMI?

 

Oříškové krémy jsou lahodné samy o sobě. Ať už si vyberete krémy (arašídový, kešu, mandlový nebo lískooříškový) čistě bez příchuti, určitě nešlápnete vedle. Můžete je mlsat po lžičkách tak, abyste doplnily ve své stravě zdravé tuky. Zároveň se ale oříškové krémy skvěle hodí pro přípravu dezertů, cukroví, zmrzlin, do kaší i jako součást sladkých i slaných pomazánek.

Pokud se ovšem chystáte zažít gurmánský zážitek okuste některý z ochucených krémů.  Do toho z LÍSKOVÝCH ořechů jsme pro milovníky nuttelových dobrot přidali tmavou čokoládu, budete se olizovat až ušima.

   

K ARAŠÍDOVÉMU jsme přimíchali karamel, belgickou  a mléčnou čokoládu, bílou čokoládu a kokos a mrazem sušené jahody. Tady už lžička stačit nebude, doporučujeme nabírat po lžících a na střídačku.

   

Hříšné pokušení pak nabídne MANDLOVÝ krém v hávu z bílé čokolády a jahod, pokušitelem se jistě stane i ten s bílou čokoládou a kokosem, neméně odvážnou je pak kombinace s karamelem.

   

A jestliže jste doposud nepodlehli, tuhle vášeň nelze zkrotit. Jakmile totiž si cokoliv začnete s ochucenými KEŠU krémy, nikdy nebudete mít dost. Spojení sametové chutí bílé čokolády a svěžestí jahod vás ohromí, nasládlou chuť kešu oříšků jsme snoubili také s tóny půvabně jemné mléčné čokolády,  jejíž sametová jemnost Vás pohladí na jazyku.

Nyní nastává ta chvíle exploze chutí, zde odhoďte zábrany, lžičku i lžíci, připravte si naběračku a řekněte bez okolků ANO. Tahle láska na první ochutnání,  lahodná dobrota výjimečné chuti pro všechny milovníky neokázalé sladkosti a jemnosti - to je kešu krém s karamelem.

 
 
 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.