DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč

Ketodieta - nízkosacharidový pomocník

Co nám přináší ketodieta?

O ketonové dietě neboli ketodietě už bylo napsáno mnohé. Během posledních let se v oblasti hubnutí a udržení štíhlé linie vlastně o ničem jiném skoro nemluví.

Pokud se za účelem redukce hmotnosti o tento způsob stravování zajímáte, měli byste mít předem dostatek informací, abyste ketodietě správně porozuměli. Především je zapotřebí objasnit si některé pojmy jako jsou ketony, ketogeneze, ketóza.

 

  • Ketony jedná se o organické karbonylové sloučeniny – ketolátky (kyselina acetooctová, aceton a kyselina beta-hydromáselná). Ketony vznikají při rozbíjení tukových buněk jako vedlejší produkt při rozkladu mastných kyselin. Tvoří se v játrech, vylučují se močí, potem a plícemi. Nadbytečné ketolátky lze zjistit analýzou krvi a moči.
  • Ketogeneze – tvorba ketolátek
  • Ketóza  specifický metabolický proces, při němž je v těle zvýšená hladina ketolátek. Do stavu ketózy se tělo dostane při velmi nízkém příjmu sacharidů (za 2–3 dny) a pak se začnou účinně spalovat uložené tuky. A právě tuto biochemickou reakci organismu ketodieta využívá.

 

Chceme-li to říci zjednodušeně, tak dodržovat ketodietu znamená stravovat se tak, abychom organismu dopřáli co nejnižší množství sacharidů a živočišných tuků, zároveň ale vyšší přísun bílkovin. Naše tělo, které potřebuje neustále energii, začne při nedostatku glukózy vytvářet z našich tukových zásob ketony – jinými slovy dojde ke změnám v metabolismu a k přeměně uloženého tuku na energii, a to tuku podkožního i viscerálního. Díky tomu se naše váha bude snižovat, a protože se jedná o dietu se zvýšeným obsahem bílkovin, nebudeme ztrácet svalovou hmotu, ale tělo bude odbourávat skutečně jen nadbytečný tuk.

 

Výhody ketodiety:

  • Tělesná hmotnost se snižuje poměrně rychle, a to bez hladovění – výsledky se dostavují již v prvním či druhém týdnu.

  • Zdravě se stravujeme a doplňujeme vitaminů a minerály pro podporu imunitního systému, přičemž si během několika týdnů nastavíme zdravý životní styl.

  • Výrazné se nám sníží chuť na sladké.

  • Není nutná nadměrná pohybová aktivita; doporučujeme však zdravý základní pohyb jako je plavání, cvičení, jízda na kole, turistika, jogging či kolečkové brusle.

  • Při správném dodržování diety nehrozí jojo efekt.

 

Ketodietu může dodržovat každý sám a připravovat si vhodnou stravu doma – ovšem po poradě se svým výživovým poradcem, online nutričním poradcem, lékařem, či po nastudování odborných článků. V tomto případě si musíme sami důsledně vypočítávat každodenní potřebu makroživin (sacharidů, tuků, bílkovin) a přidávat vitamíny a minerály. Poznámka: nadměrná konzumace bílkovin může mít nežádoucí dopad na ledviny!

Nejsnadněji se ketodieta drží pomocí připravených balíčků s plnohodnotnými proteinovými jídly (jde o instantní výrobky: koktejly, palačinky, kaše, omelety, polévky, s přípravou do 5 minut), které můžeme zakoupit po internetu nebo v prodejnách zdravé výživy. Tento dietní program je vyvážený, obsahuje potřebné množství bílkovin, aby se z těla odbourával pouze tuk a svalová hmota zůstala zachována. Nejedná se jen o doplňky výživy, nýbrž o hodnotnou a zdravou proteinovou stravu, která neobsahuje chemické přísady a lepek.

 

A nyní již k dietě samotné – jídelníček je založen na konzumaci masa, ryb, vajec, mléčných výrobků (především tvrdých sýrů), olivového oleje či rybího tuku, semínek, ořechů a zeleniny. Důležité je jíst pravidelně určené množství potravy (celodenní energetická hodnota jídla se rozdělí do čtyř až pěti porcí, snídaně by měla být nejhodnotnější), čímž si lze kromě hubnutí osvojit správné stravovací návyky. Nesmíme podcenit ani dostatečný pitný režim, a to dva až tři litry tekutin denně (voda, neslazený bylinný čaj). Z nápojů je povoleno i mléko, kefír, neslazená káva a černý čaj – avšak pouze nad rámec pitného režimu.

 

Celý ketodietní cyklus je rozdělen do tří až čtyř fází, které na sebe plynule navazují, a tím je možné zachovat si zredukovanou tělesnou hmotnost i v budoucnu:

1. fáze – nastartování metabolismu

2. fáze – odbourávání tukových zásob

3. fáze – stabilizace hmotnosti

4. fáze - příprava na běžnou vyváženou stravu – postupně a systematicky se přidávají sacharidy, aby si na ně tělo opět zvyklo a umělo s nimi nakládat = řízený návrat k racionálnímu jídelníčku, a tak lze předejít jojo efektu

Třetí a čtvrtou fázi je možné spojit.

 

Zda se již projevuje požadovaný účinek, zjistíme měřením obvodu pasu, paží a stehen. Zde je třeba zdůraznit, že tak, jako je proteinový jídelníček individuální, jsou individuální i výsledky, záleží na mnoha vstupních ukazatelích: tělesná konstituce i kondice, zdravotní stav, dietní historie, pohybové aktivity. Obecně se ketonová dieta dodržuje tak dlouho, dokud se nedostaneme na naplánovanou tělesnou hmotnost.

 

Dietní plán se stanoví podle toho, jak velkou nadváhu řešíme. Při menší úpravě hmotnosti se volí většinou základní plán (BASIC), který se dodržuje 6–8 týdnů (každá fáze trvá dva týdny). Při redukci střední nadváhy až mírné obezity volíme střední plán (MEDIUM), jenž trvá 9–12 týdnů (každá fáze se dodržuje po tři týdny) a je nejvyužívanější. Pro osoby s obezitou je vhodný intenzivní plán (INTENSE) trvající 12–16 týdnů (každá fáze 4 týdny).

Před zahájením ketodiety bychom si měli nechat u praktického lékaře provést alespoň základní preventivní vyšetření, neboť při některých onemocněních se tento druh diety nedoporučuje, anebo je dokonce zakázán.

 

Kontraindikace ketonové diety

  • onkologická onemocnění v léčbě

  • veškerá onemocnění ledvinového systému

  • nemoci jater

  • kardiovaskulární onemocnění v akutní fázi

  • diabetes I. stupně (aplikace inzulinu)

  • mozková příhoda

  • nemoci trávicího ústrojí

  • poruchy příjmu potravy – bulimie, anorexie

  • vážná duševní onemocnění

  • těhotenství a kojení

  • věk do 18 let

 

Jak postupovat po ukončení ketodiety

Tato dieta – kromě úbytku na váze – by nás měla naučit novým stravovacím zvykům, což je taková její přidaná hodnota. Měli bychom i nadále dodržovat vhodný pitný režim založený zejména na vodě, zelených a bylinkových neslazených čajích nebo zeleninových šťávách. Rovněž bychom měli zůstat u každodenní konzumace zeleniny, a to v množství alespoň 300 gramů. Jíst bychom měli pravidelně a malé porce. I do budoucna je potřeba vyhýbat se zejména bílým výrobkům z mouky, slazeným nápojům, majonézovým produktům, uzeninám a smaženým jídlům – dopřát si je můžeme pouze výjimečně. Praktikujme také přiměřený až aktivní pohyb.

Ten, kdo se vrátí k původním stravovacím zlozvykům a bude se přitom povalovat na pohovce, může zcela jistě počítat s novým a rychlým nabíráním kil.

 

 

 

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.