DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Beta-alanin – pro lepší výkon

beta-alanin

 

Beta-alanin je stále oblíbenější aminokyselinou mezi sportovci a začíná se tak řadit mezi stálice mezi doplňky stravy při tréninku. Jedná se o aminokyselinu, která se přirozeně vyskytuje v kosterním svalstvu a tělo si ji dokáže samo vytvořit.


Jak funguje beta-alanin v našem těle?

V okamžiku, kdy se beta-alanin dostane do svalové buňky, vytvoří karnosin –  látku vyskytující se v největším množství v kosterním svalstvu, srdci, játrech a v mozku. Karnosin je velmi užitečný při tvorbě čisté svalové hmoty, oddaluje únavu během tréninku a brání tvorbě kyseliny mléčné. Navíc funguje jako výborný antioxidant. Množství karnosinu, které tělo může vyprodukovat, je však závislé na obsahu beta-alaninu v buňce, proto je pro aktivně sportující lidi jeho doplnění opravdu přínosné. Pokud má tělo k dispozici dostatek beta-alaninu, dochází totiž ke zvýšení hladiny karnosinu ve svalech. Beta-alanin je tedy užíván zejména pro jeho schopnost navýšení koncentrace karnosinu ve svalové hmotě. 

 

sport-2264825_1920

 

K čemu je beta-alanin užitečný?

 • Funguje jako základní stavební kámen karnosinu a navyšuje jeho hladinu;
 • pomáhá zvyšovat výkon;
 • snižuje subjektivní pocit únavy během tréninku;
 • zlepšuje cévní elasticitu, rozšiřuje stažené cévy;
 • zlepšuje paměť;
 • zvyšuje přísun krve do srdce, mozku, orgánů a končetin;
 • zajišťuje zvýšení příjmu kyslíku do buněk Kde se beta-alanin přirozeně vyskytuje?

Beta-alanin najdeme zejména v kuřecím mase, vepřovém mase, hovězím mase a rybách.

 

turkey-hen-569069_1920

 

Dávkování

Ke zvýšení obsahu karnosinu ve svalech je třeba dávkovat beta-alanin nejméně dva týdny. Doporučujeme užívat denně v jedné nebo více dávkách 4–6 g beta-alaninu denně po dobu dvou týdnů, abyste zvýšili koncentraci karnosinu ve svalech o 20–30 %

Pokud budete užívat stejnou dávku po dobu 4 týdnů, měla by se koncentrace karnosinu ve svalech zvýšit o 40–60 %. Po měsíci užívání můžete beta-alanin zařadit ve formě udržovací dávky a užívat 2–5 gramů denně. Vstřebatelnost beta-alaninu můžete podpořit tím, že ho budete přijímat společně s jídlem. 

V případě zvýšené dávky beta-alaninu může docházet k tzv. mravenčení po těle, je to však neškodný nežádoucí účinek.

 

Zajímají vás další aminokyseliny, kterými podpoříte cvičení a svoje tělo, koukněte se na náš rozcestník, kde se o nich dozvíte další informace, nebo nám napište, rádi vám poradíme a zodpovíme vaše otázky.

 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.