DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Kouzlo aminokyselin aneb proč je zařadit do výživy

IMG_5085 (1)

 

Abychom pochopili fungování aminokyselin v těle, musíme nahlédnout pod pokličku biochemie. Nemusíte se však bát, že bych vás zahrnula spoustou nesrozumitelných termínů. Ukážu vám, k čemu se vám mohou hodit při tréninku a jak mohou pozitivně ovlivnit fungování našeho organismu.

 

Co jsou aminokyseliny?

Aminokyseliny jsou základními stavebními kameny proteinů. Aminokyselin je celá řada, v našem případě se zaměříme především na některé proteinogenní aminokyseliny, tedy ty, z nichž se skládají právě bílkoviny. Proteinogenních aminokyselin je 20 a mají několik společných vlastností. 

 

Rozlišujeme aminokyseliny:

 • esenciální – organismus si je nedokáže vytvořit sám,
 • semi-esenciální – v určitých obdobích růstu si je organismus nedokáže vytvořit v dostatečném množství,
 • neesenciální – organismus si je dokáže vytvořit sám.

 

arginin

 

Důležité vlastnosti aminokyselin:

 • jsou nezbytné pro růst svalové hmoty,
 • urychlují regeneraci svalů,
 • chrání svaly před devastací.

 

Při fyzické aktivitě tělo aminokyseliny spotřebovává a bere je převážně ze svalové hmoty. Pokud aminokyseliny doplníme před zátěží, použije tělo tyto externě dodané a šetří si tak své vlastní. Jakmile dodáme aminokyseliny po tréninku, zajistíme tak dostatečný přísun pro obnovu svalové hmoty a přispějeme tak k celkové regeneraci.

 

BCAA_apple

 

Vzhledem k tomu, že aminokyseliny jsou základními stavebními kameny proteinů, které jsou pro náš organismus zvlášť při sportu důležité, jde užívání aminokyselin ruku v ruce s užíváním proteinů. Aminokyseliny navíc jako samostatnou látku v běžné stravě nenajdeme, jelikož jsou součástí bílkovin.

Pokud bychom chtěli navýšit množství aminokyselin ve stravě na základě toho, že zvýšíme i množství bílkovin, mohlo by se stát, že budeme muset přijmout velké množství potravin. Během trávení tělo rozkládá přijaté bílkoviny na aminokyseliny.

 

Proces trávení je však energeticky poměrně náročný, proto dochází k pocitu těžkosti a ztráty energie. Kdybychom přijali větší množství stravy, byli bychom vyčerpanější a tělu tak moc neprospěli. Velmi dobrý řešením jsou proto potravinové doplňky, které trávení tolik nezatěžují, protože tyto aminokyseliny jsou hydrolyzované (předtrávené).

 

 

 Jaké aminokyseliny nejen zařadit při sportu?

 

 Aminokyselina

Druh

Využití

Dávkování

 Glutamin

 neesenciální

Regenerace a zvětšování svalové hmoty, udržuje dusíkovou rovnováhu, zlepšuje spánek, snižuje chuť na alkohol a sladké,  pomáhá předcházet hypoglykémii.

5–40 g (podle hmotnosti jedince) denně po tréninku nebo před spaním.

 Arginin

 semi-esenciální

Udržuje dusíkovou rovnováhu v těle, má vliv na vylučování růstového hormonu, má pozitivní vliv na energii, růst a regeneraci, urychluje hojení a podílí se na lepší průchodnosti cév.

Tři dávky 5–6 g argininu za den v rozložení před tréninkem, po tréninku a před spaním

 Beta-alanin

 neesenciální

Je základním kamenem karnosinu (napomáhá rychlejšímu přesunu aminokyselin do svalů a brání tvorbě kyseliny mléčné) pomáhá snižovat svalovou únavu.

4–6 g beta-alaninu denně po dobu minimálně dvou týdnů (vstřebatelnost zvýšíte, když ho zařadíte během jídla).

 Citrulin

 neesenciální

Pomáhá zlepšovat proteosyntézu, syntézu aminokyselin a syntézu kreatinu, roztahuje cévy a zvyšuje průtok krve. Minimalizuje přetrénování a snižuje krevní tlak.

Minimálně 3 g l-citrulinu (citrulin v čisté podobě) denně ve třech dávkách po 1 gramu.

 BCAA

 esenciální

Chrání svalovou hmotu před devastací, přispívají k regeneraci svalů, k tvorbě nových svalových vláken a zvyšují kvalitu svalové hmoty, také podporují redukci hmotnosti.

5 g BCAA v poměru 2:1:1 nejlépe po tréninku, v případě delšího tréninku lze zařadit stejné množství i před tréninkem.

 Lysin

 esenciální

Podílí se na vstřebávání vápníku při budování svalů a zotavování organismu po chirurgických zákrocích. Urychluje také hojení oparů. Podílí se na budování svalů a podporuje hubnutí. Jeho nedostatek způsobuje chronickou únavu.

1–3 gramy denně

 • MUDr. Daniel Sosýn

  Jednatel společnosti

  Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.