Doprava ZDARMA při nákupu nad 2100 Kč.

Proč je vlastně možná dobře, že tu posilovnu zavřeli ?

Rozhodně je neštěstí, že vláda donutila mnoho živnostníků, včetně provozovatelů fitek a trenérů, ze dne na den zavřít a připravila je o způsob obživy. Věděli jste ale, že některým z vás to mohlo posílit imunitu?

 

Lidskou imunitu můžeme rozdělit na dvě složky:

a) buněčnou – to jsou buňky, které se podílejí na obraně vašeho těla, např. lymfocyty, neutrofily, makrofágy.

b) humorální – to jsou látky, které jsou v lidských tekutinách. Jedná se například o protilátky, nebo o celou řadu proteinů. (a není humorální kvůli tomu, že by s ní byla kdovíjaká sranda ale proto, že "humor" je latinské označení pro tekutinu. :) )

Existují lékařské studie [1], které dokládají, že náročné tréninky obě složky imunity oslabují, poškozují lymfocyty a neutrofily (buněčná složka) a mění rovnováhu cytokinů (humorální složka, cytokiny jsou jedny z té řady proteinů). Dokonce je prokázáno, že vrcholoví sportovci uvádějí násobně více příznaků infekcí dýchacího ústrojí, protože těžký trénink zatěžuje horní dýchací cesty a snižuje bariérovou schopnost jejich sliznic [2].

A ruku na srdce, kolik z vás se šlo s kámošem zničit do posilovny, ale doma pak takový výkon nepodá??

Na druhou stranu normální cvičení nebo třeba ranní běhání imunitu posilují – zlepšují poměr mezi starými a novými imunitními buňkami a zlepšují schopnost imunitního systému rozpoznat patogeny [1]. V neposlední řadě také zlepšují celkovou psychiku člověka, a to samo osobě pomáhá imunitnímu systému a redukuje zánět v těle [3].

Takže nezoufejte, využijte prostor k regeneraci a pro ty z vás, které už svrbí ruka po čince a cítí, že potřebují trochu rozproudit krev, chystáme sérii domácích cvičení, kterými bychom vám alespoň částečně posilovnu chtěli vynahradit.

A nezapomeňte, běhání a cvičení venku je povoleno, takže hurá do toho, jenom prosím noste roušky a dávejte na sebe pozor.

S pozdravem

MUDr.Daniel Sosýn

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877117315001842?via%3Dihub

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568028

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30097134

 

Zkušenosti s Protein&Co.

Od profíků přes trenéry, až po rekreační sportovce

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein&Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení