DOPRAVA ZDARMA při nákupu nad 2 500 Kč.

Proč je vlastně možná dobře, že tu posilovnu zavřeli ?

Rozhodně je neštěstí, že vláda donutila mnoho živnostníků, včetně provozovatelů fitek a trenérů, ze dne na den zavřít a připravila je o způsob obživy. Věděli jste ale, že některým z vás to mohlo posílit imunitu?

 

Lidskou imunitu můžeme rozdělit na dvě složky:

a) buněčnou – to jsou buňky, které se podílejí na obraně vašeho těla, např. lymfocyty, neutrofily, makrofágy.

b) humorální – to jsou látky, které jsou v lidských tekutinách. Jedná se například o protilátky, nebo o celou řadu proteinů. (a není humorální kvůli tomu, že by s ní byla kdovíjaká sranda ale proto, že "humor" je latinské označení pro tekutinu. :) )

Existují lékařské studie [1], které dokládají, že náročné tréninky obě složky imunity oslabují, poškozují lymfocyty a neutrofily (buněčná složka) a mění rovnováhu cytokinů (humorální složka, cytokiny jsou jedny z té řady proteinů). Dokonce je prokázáno, že vrcholoví sportovci uvádějí násobně více příznaků infekcí dýchacího ústrojí, protože těžký trénink zatěžuje horní dýchací cesty a snižuje bariérovou schopnost jejich sliznic [2].

A ruku na srdce, kolik z vás se šlo s kámošem zničit do posilovny, ale doma pak takový výkon nepodá??

Na druhou stranu normální cvičení nebo třeba ranní běhání imunitu posilují – zlepšují poměr mezi starými a novými imunitními buňkami a zlepšují schopnost imunitního systému rozpoznat patogeny [1]. V neposlední řadě také zlepšují celkovou psychiku člověka, a to samo osobě pomáhá imunitnímu systému a redukuje zánět v těle [3].

Takže nezoufejte, využijte prostor k regeneraci a pro ty z vás, které už svrbí ruka po čince a cítí, že potřebují trochu rozproudit krev, chystáme sérii domácích cvičení, kterými bychom vám alespoň částečně posilovnu chtěli vynahradit.

A nezapomeňte, běhání a cvičení venku je povoleno, takže hurá do toho, jenom prosím noste roušky a dávejte na sebe pozor.

S pozdravem

MUDr.Daniel Sosýn

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877117315001842?via%3Dihub

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26568028

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30097134

 

  • MUDr. Daniel Sosýn

    Jednatel společnosti

    Dan vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého. Je nadšencem do bojových sportů a fitness obecně. Sám si zažil ve fitku to trápení, které známe všichni - Trpíš nepoživatelné chutě proteinů jen proto, že do sebe chceš dostat trochu bílkovin. Proto se rozhodl založit Protein & Co. , protože věří, že i na sportovní výživu se člověk může těšit.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.